Menu

SkoleUdviklingsSamtalen (SUS-besøg)

Udgivet: Torsdag, 13. november 2014

Skole Udviklings Samtalen er Produktionsskoleforeningens tilbud til alle medlemsskoler, og bliver gennemført af to af foreningens konsulenter sammen med repræsentanter for skolens ledelse, medarbejdere og deltagere. SUS skal ses som et led i foreningens ønsker om dialog med hver enkelt skole om dens pædagogiske praksis og udviklingsmuligheder. Efter besøget på den enkelte skole udarbejder konsulenterne en rapport til skolen.

Besøget indbefatter: indledende samtale med repræsentanter for ledelse, medarbejdere og udvalgte eksterne samarbejdspartnere, inviteret af skolens ledelse, besøg på skolens værksteder, gruppeinterviews med henholdsvis medarbejdere og deltagere og en afsluttende samtale med skolens ledelse og repræsentanter for bestyrelsen.

Hvem:
Et SUS besøg kan bestilles af skolens forstander.

Hvordan:
SUS besøget forløber over 1 dag (skoler under 100 årselever) eller 2 dage (skoler over 100 årselever).

Hvor og hvornår:
SUS datoer i 2015 er følgende:

Torsdage d. 29. januar, 26. februar, 19. marts, 28. maj, 27. august, 17. september, 26. november, 10. december.

Ved 2dages besøg medtages den efterfølgende fredag.

Hvad koster det:
Et SUS besøg er gratis, men ønsker man et opfølgende møde, hvor konsulenterne kommer og diskuterer rapporten aftales prisen med PSF's sekretariat.

Besøget foretages af PSF's konsulenter. Kontakt PSF sekretariat på 7582 2055 eller på mail Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den..

Produktionsskoleforeningen  |  Dæmningen 33, 2. tv , 7100 Vejle  |  Telefon: 7582 2055  |  Mail: psf@psf.nu
Mandag til torsdag 08.00 - 15.00 , fredag 08.00 til 13.00